( 4.4 امتیاز از 38 )

محسن مسچی تأکید کرد: آیت الله خسروشاهی فهم بسیار عالی از مسائل بین المللی داشت و در گره زدن حوزه علمیه قم به موسسات بین المللی و بالعکس نقش مهمی ایفا کرد.

محسن مسچی، معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، عصر یکشنبه 8 اسفندماه در وبینار «مرد میدان تقریب» که به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت الله سید هادی خسروشاهی از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد، با اشاره به سابقه آشنایی خود با آیت الله خسروشاهی گفت: این آشنایی به قبل از انقلاب و مطالعه مقالات مرحوم خسروشاهی در مجلات آن زمان برمی گردد که ایشان به همراه طیف عظیمی از علما چون آیت الله مکارم، آیت الله سبحانی، استاد فخر الدین حجازی، محمود حکیمی، آیت الله طالقانی و ... در آن مجلات قلم می زدند. بعد از انقلاب نیز از طریق ارتباطاتی که در مؤسسات و کنفرانس های متعدد داشتیم با شخصیت بزرگ ایشان بیشتر آشنا شدم.
 
وی افزود: مرحوم خسروشاهی دارای فهمی در 5 بعد بودند: فهم فرهنگی، فهم بین المللی، فهم مطبوعاتی و رسانه ای، فهم تاریخ معاصر و فهم تقریبی.
 
مسچی درباره بعد نخست شخصیت ایشان گفت: مرحوم خسروشاهی از جهت فرهنگی به سبب تربیت در خانواده ای فرهنگی و تلمذ نزد اساتید بزرگ، یک شخصیت جامع الاطراف بود و می توان گفت یکی از صاحبنظران ارزشمند دوران معاصر از جهت فرهنگی بود. ارتباط ایشان با بیوت مراجع و شخصیت های علمی قم و دیدار با شخصیت های بزرگ بین المللی موجب شد که ایشان از جهت فرهنگی شخصیتی جامع الاطراف باشد.
 
مسچی در خصوص فهم مطبوعاتی و رسانه ای مرحوم خسروشاهی گفت: ایشان از اولین مقاله ای که درباره بزرگداشت مرحوم پدر خود در اوایل سال 32 نوشت تا اواخر عمرش که اسفند 98 بود، در طول این هفت دهه عمر خود در راستای تألیف و تحقیق و نوشتن مقاله حرکت کرد، او مرد میدان مطبوعات و تألیف و تحقیق بود و آثار او هویدای این مسئله است.
 
معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: مرحوم خسروشاهی نزدیک به 200 جلد تألیف و تصحیح متون دارد و بیش از 300 مقاله در موضوعات مختلف تألیف کرده که حدود 220 مقاله ایشان در ویکی نور بارگذاری شده است. در مجلات و روزنامه های بسیار زیادی چون راه حق، ندای حق، مکتب اسلام، آیین اسلام، مکتب تشیع، مجله استوار، مهد آزادی، پیکار اندیشه، کیهان، اطلاعات و فصلنامه تاریخ و فرهنگ معاصر و مجله بعثت نیز قلم زده است و یک خبره و صاحبنظر در امر مطبوعات و فعالیت های رسانه ای به حساب می آید.
 
وی در زمینه فهم بین المللی مرحوم خسروشاهی نیز گفت: او از ابتدای دوران طلبگی در پی کشف موضوعات بین المللی، احزاب و سازمان های جهان اسلام بود و با بسیاری از آنها در نقاط مختلف جهان در ارتباط بود و در طول سفرهای بسیاری که انجام داد با شخصیت های فرهنگی و بین المللی آشنا شد. حضور او در قم و دارالتبلیغ اسلامی در قبل از انقلاب که بسیاری از شخصیت های بین المللی در آن فعال بودند، نیز بسیار موثر بود و فهم بسیار عالی از مسائل بین المللی داشت. او در گره زدن حوزه علمیه قم به بین الملل و بالعکس نقش ارزشمندی داشت.
 
مسچی به فهم تاریخ معاصر مرحوم خسروشاهی اشاره کرد و گفت: ارتباط با بزرگان و اساتید بزرگ و استفاده از آثار آنها باعث شده بود که ایشان در تاریخ معاصر صاحبنظر باشد و این مسئله در آثار ارزشمند ایشان مشهود است. تحقیقاتی که در مورد شخصیت های بزرگ جهان اسلام مثل سید قطب، سید جمال الدین اسد آبادی، شیخ محمد عبده و دیگران انجام داده است، تحقیقات کم نظیری است.
 
معاون امور ایران مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره فهم تقریبی مرحوم خسروشاهی نیز گفت: مرحوم خسروشاهی مرد میدان تقریب بود و تقریب با تمام زندگی ایشان آمیخته شده بود. همین باعث شد که ایشان با طیف وسیعی از بزرگان اسلام و ادیان ارتباط ایجاد کند و بسیاری از دوستی ها و زدودن بسیاری از خرافات در اثر همین بعد تقریبی ایشان بوده است.
 
وی با اشاره به یادگارهای مرحوم خسروشاهی گفت: از جمله یادگارهای ایشان فرزندان صالحی است که آثار ارزشمند ایشان را پیگیری می کنند. همچنین آثار بسیار ارزشمند ایشان و کتابخانه ارزشمندی که در پردیسان قم تأسیس کرد و دارای آثاری به ویژه آثار تقریبی است و نیز تاسیس مرکز اسلامی در اروپا و کارهای مطبوعاتی ایشان از دیگر یادگارهای ایشان است.
 
وی با بیان اینکه مجموعه آثار ایشان به صورت نرم افزار در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تهیه شده است، ابراز امیدواری کرد که بیت آن مرحوم اطلاعات ایشان را که در سایت های مختلف به صورت بعضاً نادرست و ناقص وجود دارد، تصحیح و منسجم کنند تا قابل نشر باشد و بتوانیم بخشی از حقی که به گردن ما دارند را ادا کنیم.

به مطلب امتیاز دهید :
( 4.4 امتیاز از 38 )
تعداد نظرات : 0 نظر

ارسال نظر

Change the CAPTCHA code
قوانین ارسال نظر