( 0. امتیاز از 0 )

حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین مختاری، رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در پیامی درگذشت مجاهد نستوه، شخصیت برجسته و دغدغه‌مند تقریبی جهان اسلام، دانشمند فرزانه، نویسنده و مترجم پرکار و فعال نهضت اسلامی و استاد گرانقدر دانشگاه مذاهب اسلامی حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی را تسلیت گفت.

متن این پیام تسلیت به شرح زیر است :
بسم الله الرحمن الرحیم
"انا لله و انا الیه راجعون"
"إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ"

ارتحال مجاهد نستوه، شخصیت برجسته و دغدغه‌مند تقریبی جهان اسلام، پژوهشگر فرزانه، نویسنده و مترجم پرکار و فعال نهضت اسلامی، عضو هسته اولیه تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و از اساتید گرانقدر دانشگاه مذاهب اسلامی موجب تالم و تاثر فراوان اینجانب و تمامی فعالان عرصه تقریب و وحدت امت اسلامی گردید.
مرحوم خسروشاهی از فعالان و پژوهشگران نهضت های اسلامی معاصر بود که بیش از نیم قرن با ادبیات و آثار فکری گروه‌های مختلف در کشورهای اسلامی از جمله مصر آشنا بود و در تدوین و تنقیح و نشر آثار اساتید و شخصیت هایی چون: سید جمال الدین اسدآبادی، آیت اللَه کاشف الغطاء، علامه سید محمدحسین طباطبایی، حاج سراج انصاری، سید محمد محیط طباطبایی، سید غلامرضا سعیدی، محمد نخشب و... کوشا بوده و خدمات ارزنده ای را در حفظ فرهنگ اسلامی و نشر اندیشه اصیل اسلامی ارائه داده و به همین دلیل است که در میان ارباب فکر و اندیشه به عنوان «فرهنگبان کوشا» لقب یافته است.
استاد خسروشاهی در مسأله تقریب مذاهب اسلامی و وحدت امت اسلامی نیز از نیم قرن پیش به عنوان یکی اعضای اصلی و موثر این جریان در تاسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و از پیشگامان این حرکت خدمات فراوانی ارائه داد. بطوریکه مکاتبات ایشان با علامه شیخ محمدتقی قمی (مؤسس دارالتقریب قاهره) گواه این سابقه بلند است.
حضور فعال در کنفرانس‌های تقریبی داخل و خارج از کشور و مراودات و ارتباطات مستمر با شخصیت های برجسته تقریبی معاصر از جمله ویژگیهای آن مرحوم بود.
بدون تردید امروز خلاء و فقدان شخصیتی‌ دلسوز، محقق و دغدغه مند تقریبی همچون استاد خسروشاهی در شرایط کنونی جهان اسلام که بشدت نیازمند تعقل و اندیشه ورزی و روشنگری در برابر جریان‌های افراطی و تفکرات تکفیری است بیش از پیش احساس خواهد شد.
اینجانب ضایعه اندوهناک درگذشت این عالم محقق و مجاهد تقریبی را به پیشگاه امام عصر(عج) و محضر رهبر معظم انقلاب، حوزه‌های علمیه، شاگردان و ارادتمندان آن مرحوم به ویژه مجموعه‌های فعال در عرصه تقریب مذاهب اسلامی و خانواده‌ مکرم ایشان تسلیت عرض نموده و برای آن فقید سعید، غفران الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسئلت می‌نمایم.
محمد حسین مختاری
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی

 

به مطلب امتیاز دهید :
( 0. امتیاز از 0 )
تعداد نظرات : 0 نظر

ارسال نظر

Change the CAPTCHA code
قوانین ارسال نظر